Wersja polska English Deutsch
 • Wieża obserwacyjna przy porcie jachtowym w Charzykowach
 • Port Jachtowy w Charzykowach
 • Wnętrze kościoła Zwiastowania NMP w Chojnicach
 • Stary Rynek w Chojnicach – widok na ratusz, kościół Zwiastowania NMP i Bazylikę
 • Tur przy Bramie Człuchowskiej w Chojnicach
 • Jezioro Jeleń na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie
 • Panna z fontanny na Starym Rynku w Chojnicach
 • Kajaki Swornegacie
 • Ścieżka dydaktyczna nad jeziorem Jeleń w Parku Narodowym Bory Tucholskie
 • Chata w Nierostowie zimą
 • Festiwal Teatrów Ulicznych "Chojnicka Fiesta"
Mapa Europy
Mapa województwa

Powiat Chojnicki

Promocja Regionu Chojnickiego
Interaktywna mapa powiatu
Informacja turystyczna
BIP
Powrót

Czersk

Skąd jedziesz? (ulica, miejscowość, kraj):

Parafia w Czersku istniała już w XIV wieku, ale kościół p w. św. Marii Magdaleny jest budowlą stosunkowo młodą. Powstał w 1910 roku, ponieważ poprzedni obiekt był zbyt mały, by zaspokoić potrzeby dynamicznie rozwijającego się miasteczka.
Murowany kościół wybudowano w stylu neogotyckim. Bryła kościoła z czerwonej cegły robi wrażenie na odwiedzających. Na czworobocznej, 40-metrowej wieży kościoła znajduje się zegar skierowany na cztery strony świata. Wewnątrz wieży umieszczono również cztery dzwony. Do kościoła prowadzi 6 wejść. Nad wejściem głównym znajduje się prawie dwumetrowa figura Marii Magdaleny.
Trójnawowa świątynia zachwyca swoim wnętrzem. Kamienna podłoga, pięknie zdobiony malowidłami sufit, witrażowe okna, żyrandole, ciemne ławki i polichromowane łuki oddzielające nawę główną od bocznych tworzą specyficzną atmosferę czerskiej świątyni.
Jej największą ozdobą jest renesansowy ołtarz główny z 1611 roku. Został on ufundowany przez opata Feliksa Kosa, który przeznaczył go do swojej rodzinnej kaplicy w Pelplinie. Do Czerska ołtarz trafił w 1845 roku, tu został rozbudowany. W jego centralnym miejscu umieszczono obraz Trójcy Świętej, którego autorem jest słynny pomorski malarz Herman Hahn.
Warto obejrzeć również rokokowe i neobarokowe ołtarze boczne. Ołtarz św. Krzyża, który w starym kościele pełnił funkcję ołtarza głównego, środkowa jego cześć zawiera rzeźbę ukrzyżowanego Chrystusa i klęczącej św. Marii Magdaleny. Ołtarz św. Michała, z figurą świętego zabijającego smoka w otoczeniu aniołów. Ołtarz św. Marii Magdaleny z obrazem autorstwa mistrza Władysława Drapiewskiego. Jego dziełem jest również obraz matki Boskiej Nieustającej Pomocy w ołtarzu Najświętszej Marii Panny. Natomiast ołtarz św. Judy Tadeusza oraz św. Antoniego wykonał lokalny artysta z Czerska. Głównym budulcem tych dwóch ołtarzy jest piaskowiec.
Najstarszym elementem wyposażenia świątyni jest jedna z dwóch kamiennych kropielnic znajdujących się przy głównym wejściu. Datuje się ją na przełom XII i XIII wieku.
Po wyjściu z kościoła warto zwrócić uwagę na starą plebania. Obiekt powstał w 1823 roku i jest prawdopodobnie najstarszym budynkiem w Czersku.

 


Bibliografia:
„Kaszuby. Przewodnik turystyczny”, Jarosław Ellwart, Gdynia 2009
„Czersk i okolice”, Józef Milewski, Gdańsk 1988
www.czersk.pl

 


 

Fot.: ChojniceInfo / Tomasz Bobrowski Kościół w Czersku
Wnętrze kościoła, fot. Marian Nowak

Wszystkie prawa zastrzeżone. Promocja Regionu Chojnickiego sp z o.o. 2022. Realizacja serwisu: R-net.