Wersja polska English Deutsch
 • Wieża obserwacyjna przy porcie jachtowym w Charzykowach
 • Port Jachtowy w Charzykowach
 • Wnętrze kościoła Zwiastowania NMP w Chojnicach
 • Stary Rynek w Chojnicach – widok na ratusz, kościół Zwiastowania NMP i Bazylikę
 • Tur przy Bramie Człuchowskiej w Chojnicach
 • Jezioro Jeleń na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie
 • Panna z fontanny na Starym Rynku w Chojnicach
 • Kajaki Swornegacie
 • Ścieżka dydaktyczna nad jeziorem Jeleń w Parku Narodowym Bory Tucholskie
 • Chata w Nierostowie zimą
 • Festiwal Teatrów Ulicznych "Chojnicka Fiesta"
Mapa Europy
Mapa województwa

Powiat Chojnicki

Promocja Regionu Chojnickiego
Interaktywna mapa powiatu
Informacja turystyczna
BIP
Powrót

Ostrowite

Skąd jedziesz? (ulica, miejscowość, kraj):

Kościół św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem bez wątpienia zasługuję na uwagę zwiedzających. Dzięki licznym walorom architektonicznym już w lipcu 1936 roku został wpisany do rejestru zabytków województwa pomorskiego.
Świątynia została zbudowana w 1402 roku, jako budowla sakralna. Zgodnie ze średniowiecznymi założeniami teologiczno-architektonicznymi, umiejscowiona jest na osi wschód-zachód. Najstarszą częścią budowli jest prezbiterium. W XV wieku zostało wydłużone ku wschodowi przez wybudowanie trójbocznej apsydy (w architekturze kościelnej pomieszczenie na planie półkola, trapezu, wieloboku itp., zamykające prezbiterium, nawę główną lub nawy boczne, wyodrębnione z bryły budynku lub też w nią wtopione).
Od zachodniej strony dostrzec można kwadratową wieżę o podstawie 7,5x7,5m. Jej nierówne kondygnacje przedzielone są niewielkimi uskokami. W dolnym poziomie - wzniesionym z kamienia - mieści się ostrołukowa arkada z głównym wejściem do kościoła. Natomiast najwyższa kondygnacja, która pełni funkcję dzwonnicy, ma drewnianą strukturę słupowo-ramową, a od zewnątrz jest oszalowana deskami. Kształt ten otrzymała w wyniku nadbudowy górnej części ceglanej wieży po pożarze w 1653 roku. Na poziomie tym dokonano odkrycia niepełnego mechanizmu, drewnianego zegara.
Istotne są także dzwony, które znajdują się w wieży. Najstarszy pochodzi z roku 1654, epoki baroku. W wyniku źle dobranego serca uległa pęknięciu dolna krawędź i wieniec dzwonu. Z tego powodu dzwon milczy od ponad ćwierć wieku. Używany jest jednak inny, mniejszy i młodszy, bo z roku 1876.
Godnym obejrzenia jest niewątpliwie ołtarz główny, zbudowany z drewna w roku 1766. W samym jego środku znajduje się obraz przedstawiający Matkę Bożą Śnieżną z Dzieciątkiem. Z prawej strony nawy głównej ustawiono drewniany boczny ołtarz św. Krzyża, z roku 1753. Jego fundatorką była ówczesna sołtyska Ciechocina, Elżbieta Sztoltmannowa. W świątyni znajduje się także drewniany ołtarz św. Jakuba Apostoła oraz ambona, której utworzenie datuje się na rok 1766.
Na uwagę zasługują także naczynia liturgiczne, pośród których wyróżnia się XVII-wieczny kielich mszalny, a także monstrancja o kształcie wieżyczkowym. Osoby zwiedzające mogą dostrzec także zabytki rzemiosła kowalskiego, między innymi okucie drzwi do zakrystii z monstrualnym zamkiem zapadkowym.
Obecnym proboszczem świątyni jest ks. Kazimierz Matyja. To właśnie on i ludzie dobrej woli powodują, że miejsce to odzyskuje dawny blask i nabiera usposobienia, którego każdy zwiedzający powinien zaczerpnąć.

 

Bibliografia:
„Bedeker chojnicki A – Ż”, Kazimierz Ostrowski, Chojnice 2009

 

Fot.: R-net / Dariusz Kiedrowicz Kościół w Ostrowitem

Wszystkie prawa zastrzeżone. Promocja Regionu Chojnickiego sp z o.o. 2023. Realizacja serwisu: R-net.