Wersja polska English Deutsch
 • Wieża obserwacyjna przy porcie jachtowym w Charzykowach
 • Port Jachtowy w Charzykowach
 • Wnętrze kościoła Zwiastowania NMP w Chojnicach
 • Stary Rynek w Chojnicach – widok na ratusz, kościół Zwiastowania NMP i Bazylikę
 • Tur przy Bramie Człuchowskiej w Chojnicach
 • Jezioro Jeleń na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie
 • Panna z fontanny na Starym Rynku w Chojnicach
 • Kajaki Swornegacie
 • Ścieżka dydaktyczna nad jeziorem Jeleń w Parku Narodowym Bory Tucholskie
 • Chata w Nierostowie zimą
 • Festiwal Teatrów Ulicznych "Chojnicka Fiesta"
Mapa Europy
Mapa województwa

Powiat Chojnicki

Promocja Regionu Chojnickiego
Interaktywna mapa powiatu
Informacja turystyczna
BIP
Powrót

Kaszubska Marszruta - szlak zielony

Zielony Szlak „Kaszubskiej Marszruty”

 

Chojnice – Powałki – Zbeniny – Mylof – Giełdon – Czarniż – Kinice – Kosobudy – Brusy – Żabno - Męcikał

 

Zielony szlak „Kaszubskiej Marszruty” to propozycja jednodniowej wycieczki, którą można przebyć z Męcikału do Mylofu na odcinku 25 kilometrów bądź przedłużyć ją o 18 kilometrów przemierzając odcinek z Chojnic (42,8 km).

Głównym motywem szlaku są atrakcje związane ze zlokalizowanymi w okolicach trasy rzekami oraz jeziorami połączonymi strugami, które upiększają krajobraz za wschodnią granicą Zaborskiego Parku Krajobrazowego.

Trasa z Mylofu do Chojnic gwarantuje dodatkowe atrakcje architektoniczne ze strony największego miasta regionu, a także miejscowości w pobliżu Powałek.

 

 

Długość trasy: 42,8 km

Czas potrzebny na pokonanie trasy: 5-6 godzin

 

Przebieg:

0 km – Chojnice. Stare miasto o średniowiecznym układzie z XIII w., bazylika z XIV w., barokowe kolegium jezuickie z kościołem z XVIII w., neogotycki ratusz z 1902 r., mury obronne z basztami i Bramą Człuchowską z XIV w. oraz tereny rekreacyjne w Parku Tysiąclecia.

7,2 km – Powałki. W okolicach Powałek we wsiach Czartołomie oraz Krojanty znajdują się zespoły dworskie z parkami i pałacami zbudowane w XIX w. i modernizowane w XX w.

8,3 km – Zbeniny. Zespół dworski z pałacem klasycystycznym z 1857 r., przebudowany w 1926 r.

16,8 km – Mylof. Znajduje się tutaj zapora wodna z połowy XIX w. spiętrzająca wody Brdy tworzące zbiornik o powierzchni 645 ha i głębokości do 11 m. Po przeciwnej stronie zapory swój początek bierze Wielki Kanał Brdy, przy którym znajduje się największy w Polsce zakład hodowli pstrąga.

21,1 km – Giełdon. W okolicy zlokalizowane jest przepływowe jezioro Trzemeszno połączone strugą z J. Kosobudno. Płytkie jezioro Trzemeszno oraz przylegające do niego plaże stanowią dobre miejsce do wypoczynku.

25,5 km – Czarniż. Wieś, w której okolicy na rzece Niechwaszcz występuje rzadko spotykane zjawisko bifurkacji, polegające na rozwidlaniu się rzeki na kilka ramion.

28,8 km – Kinice. Odcinek szlaku pomiędzy Kosobudami, a Czarniżem przebiega przez podmokłe łąki i doliny rzeki Niechwaszcz, będące siedliskiem wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin.

30,2 km – Kosobudy. W 1871 r. wybudowano we wsi kościół dla ewangelików, naprzeciwko którego znajduje się dawna pastorówka, a przy drodze sporych rozmiarów figura św. Jana Nepomucena z XIX w. W pobliżu Kosobud przepływa rozwidlająca się na kilka ramion rzeka Niechwaszcz.

33,7 km – Brusy. W mieście znajduje się jedna z największych świątyń na Kaszubach, potężny, neoromański kościół wzniesiony w latach 70. XIX wieku.

37,8 km – Żabno. W przeszłości wieś o szlacheckim charakterze, o czym przypomina późnoklasycystyczny dwór z parkiem krajobrazowym z XIX wieku. W parku o powierzchni 1 ha można podziwiać starodrzew, na który składają się pomnikowe lipy drobnolistne, klony oraz dęby szypułkowe.

42,8 km – Męcikał. Rolnicza wieś nad rzeką Brdą, która stanowi wybitny w skali kraju szlak kajakowy. W Męcikale dobrze rozwija się turystyka agroturystyczna. W obrębie wsi można zobaczyć pozostałości bunkra partyzanckiego z II wojny światowej oraz pomnik partyzantów H. Grabosza. W niedalekiej odległości od wsi znajduje się rezerwat Przyrody Moczadło chroniący przyrodę jeziora lobeliowego.


Wszystkie prawa zastrzeżone. Promocja Regionu Chojnickiego sp z o.o. 2022. Realizacja serwisu: R-net.