Wersja polska English Deutsch
 • Wieża obserwacyjna przy porcie jachtowym w Charzykowach
 • Port Jachtowy w Charzykowach
 • Wnętrze kościoła Zwiastowania NMP w Chojnicach
 • Stary Rynek w Chojnicach – widok na ratusz, kościół Zwiastowania NMP i Bazylikę
 • Tur przy Bramie Człuchowskiej w Chojnicach
 • Jezioro Jeleń na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie
 • Panna z fontanny na Starym Rynku w Chojnicach
 • Kajaki Swornegacie
 • Ścieżka dydaktyczna nad jeziorem Jeleń w Parku Narodowym Bory Tucholskie
 • Chata w Nierostowie zimą
 • Festiwal Teatrów Ulicznych "Chojnicka Fiesta"
Mapa Europy
Mapa województwa

Powiat Chojnicki

Promocja Regionu Chojnickiego
Interaktywna mapa powiatu
Informacja turystyczna
Powrót

Wystawa Włodzimierza Ostoja – Lniskiego z Czerska pt. „Nasi patroni w ludowym drzeworycie kaszubskim”

Skąd jedziesz? (ulica, miejscowość, kraj):

Serdecznie zapraszamy do Centrum Informacji Turystycznej na wystawę Włodzimierza Ostoja – Lniskiego z Czerska pt. „Nasi patroni w ludowym drzeworycie kaszubskim”.

Włodzimierz Ostoja – Lniski po raz szósty otrzymał stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury na rok 2017. Projekt obejmował wykonanie drzeworytów ludowych przedstawiających świętych czczonych na naszym terenie. Realizacja projektu pozwoliła reaktywować zapomnianą dziedzinę naszej tożsamości regionalnej.

 

Kaszubska kultura ludowa to między innymi rzeźba,

malarstwo na szkle, ceramika, malarstwo

na meblach oraz drzeworytnictwo. Drzeworyt odegrał

decydującą rolę w kaszubskim

malarstwie ludowym na szkle. Podkładane drzeworyty zastępowały w obrazkach na szkle

wizerunki świętych. Z tego też powodu kaszubskie obrazki na szkle są uważane za najbardziej

polskie – bez obcych naleciałości.

Drzeworytnictwo na Kaszubach miało zastosowanie w wykonaniu kołtryn, snycerstwie

(foremki do masła), foremkach do wypieku pierników oraz matryc włókienniczych. Ośrodki

takie istniały w Chojnicach, Człuchowie, Miastku i Bytowie.

Według naukowców są dowody, że na naszym terenie były wykonywane pełne drzeworyty.

Wynikało to z zapotrzebowania ludności wsi kaszubskiej na tanie obrazki religijne.

 

Wystawę można zwiedzać od poniedziałku 2 października w godzinach od 8.30 do 16.30 w sali

CIT.

 

WŁODZIMIERZ OSTOJA – LNISKI

 

Urodził się w 1949 roku w Tucholi, mieszkaniec Czerska. Z zawodu nauczyciel, twórca rzeźb, obrazów malowanych na szkle, ludowej grafiki.

Rzeźbą zajmuje się od 1969 roku. Początkowo rzeźbił pojedyncze figury z surowego drewna, głównie lipowego, bejcowane, a następnie kompozycje wielofiguralne, pokrywane coraz bogatszą polichromią. W 2002 roku został członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych i zajął się również malowaniem na szkle. Odtąd tworzy obrazy twórczo nawiązujące do klimatu i stylizacji XIX-wiecznego kaszubskiego malarstwa na szkle, również z wykorzystaniem autorskiej grafiki ludowej: drzeworytu (2008) i litografii (2012). Malowane wizerunki świętych wraz z atrybutami otacza dekoracja kwiatowa, z dominacją tulipanów i róż.

 

Od początku swojej działalności Włodzimierz Ostoja-Lniski prezentuje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Bierze udział w konkursach i przeglądach twórczości regionalnych i ogólnopolskich, za które otrzymał nagrody i wyróżnienia. Włodzimierz jest także uczestnikiem krajowych targów i kiermaszy sztuki ludowej. W Lublinie w 2012 r. jego prezentacja na Jarmarku Jagiellońskim otrzymała wysoką ocenę.

 

Jego prace znajdują się w kilkunastu polskich muzeach oraz w Muzeum Kaszubskim w Winonie (USA). Przekrojowa kolekcja prac, przedstawiająca wszystkie dziedziny twórczości znajduje się w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach.

 

Włodzimierz Ostoja-Lniski został szcześciokrotnie stypendystą Marszałka Województwa pomorskiego za twórcze kontynuowanie tradycyjnych dziedzin kaszubskiej sztuki ludowej i ich upowszechnienie. W poprzednich latach realizował projekty stypendialne polegające na wykonaniu drzeworytów oraz litografii na potrzeby malowanych obrazów na szkle. Wykonane drzeworyty i obrazy znalazły swoje miejsce w muzeach (Toruń, Bydgoszcz, Bytów, Chojnice, Kraków).

 

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie umieściło jego prace w swoich zbiorach oraz w utworzonym Wirtualnym Muzeum Drzeworytu Ludowego. W listopadzie 2014 roku w muzeum została zorganizowana wystawa „Czarno na białym”, na której były prezentowane  drzeworyty zastosowane w obrazach na szkle.

 

Włodzimierz Ostoja-Lniski został także wyróżniony cennymi nagrodami: Skra Ormuzdowa – nagroda redakcji „Pomeranii” za popularyzację sztuki ludowej 2002, wyróżnienie Kapituły Promocji Regionu Chojnickiego Osobowość Roku 2003 i 2013, Burmistrza Czerska 2005 w dziedzinie kultury.

 

 


Wszystkie prawa zastrzeżone. Promocja Regionu Chojnickiego sp z o.o. 2017. Realizacja serwisu: R-net.